Х.Баттулга, А.Адъяасүрэн, Ж.Бат-Эрдэнэ, Б.Ганхуяг нарын 300 гаруй хүнийг сонсголд гэрчээр дуудлаа

2023-12-11
Нүүрсний хоёр дахь шатны сонсголд оролцогчдын нэрийг баталсан талаар ХЗДХ-ийн сайд Б.Энхбаяр өнөөдөр мэдээлэл хийв.

Сайд Б.Энхбаяр “УИХ-ын нүүрсний хулгайтай холбоотой хэрэг асуудлыг хянан шалгах Түр хороо хуралдлаа. Хоёр асуудлыг хэлэлцсэн.

Нэгдүгээрт, 2023 оны арванхоёрдугаар сарын 18-наас 2024 оны нэгдүгээр сарын 2-ны өдрүүдэд зохион байгуулах хоёр дахь үе шатны нотлох баримтыг шинжлэн судлах сонсголд гэрчээр дуудах албан тушаалтнуудын нэрсийг баталлаа.

Хоёрт, нэмэлт нотлох баримтуудыг шаардах тогтоолын төслийг баталсан. Түр хорооноос зохион байгуулсан 2023 оны арванхоёрдугаар сарын 4-7-ны өдөр зохион байгуулсан эхний сонсголд “Тавантолгой” ХК болон “Эрдэнэс Тавантолгой” компанитай холбоотой 28 багц асуудлаар нотлох баримт шинжлэн судалж, шинжээчийн дүгнэлт сонсч, холбогдох гэрчүүдээс асуулт асуусан. Нийт 275 гэрч оролцуулахаар мэдэгдэх хуудас хүргүүлснээс 221 гэрч буюу 80.4 хувь нь оролцсон байна. Түр хорооны сонсголыг дараах үе шатаар зохион байгуулна.

-Арванхоёрдугаар сарын 18-нд нүүрсний тээвэрлэлтийн С зөвшөөрөлтэй холбоотой асуудлаар, “Эрдэнэс Тавантолгой” компани болон “Тавантолгой” ХК-ийн тээврийн үйл ажиллагаа, нүүрсний экспорт, үдээс хойш гааль, хилийн цэргийн албан хаагч нартай холбоотой асуудал,

-2023 оны арванхоёрдугаар сарын 19-нд үдээс өмнө “Эрдэнэс Тавантолгой” компанийн борлуулалтын үйл ажиллагаа, нүүрсний гэрээний үнэ тогтоолтын талаар, “Чалко трейдинг Хонгконг” компанитай байгуулсан гэрээний талаар, үдээс хойш нүүрс баяжуулах үйлдвэр, газрын тос дамжуулах хоолой, уулын ажлын төлбөрийн хүрээнд байгуулсан нүүрс худалдах, худалдан авах гэрээнүүдийн талаарх бусад гэрээ гэсэн дөрвөн асуудлыг хэлэлцэнэ.

-Арванхоёрдугаар сарын 20-нд “Эрдэнэс Тавантолгой” компанийн охин компаниудад оруулсан бусад санхүүжилт, үүнд “Тавантолгой түлш” компани болон төсвийн шинжтэй санхүүжилтийн талаар, Загийн усны хоолой, “Тавантолгой” дулааны цахилгаан станц, уурхайн суурьшлын бүсийн бүтээн байгуулалтын төсөл, кокс эрчим хүчний үйлдвэр, “Шивээ-Овоо” болон “Багануур” ХК-тай холбоотой асуудал.

-Арванхоёрдугаар сарын 21-ний өдөр “Тавантолгой-Зүүнбаян чиглэлийн төмөр зам, Тавантолгой-Гашуунсухайт чиглэлийн төмөр зам, “Бодь интернэйшнл” ХХК, төмөр замын санхүүжилт, Богд хан төмөр замын санхүүжилт, Тавантолгой нүүрс ачих ложистикийн төв, Тавантолгой-Гашуунсухайт-Зүүнбаянг холбох төмөр замтай холбоотой асуудал.

-Маргааш нь буюу арванхоёрдугаар сарын 22-нд хяналт шалгалтаар илэрсэн бусад асуудлын хүрээнд “Эрдэнэс Тавантолгой майнинг” ХХК, “Монголиан контракт майнинг сервис” ХХК, “Таван хур” ХХК, “Агь менираль” ХХК, “Спэйшил майнинг” ХХК, “Эрдэнэс Тавантолгой” ХХК-иас эрх бүхий байгууллагуудын хүрээнд тэдгээрийн үр дүнд авсан арга хэмжээ, Үндэсний аудитын газрын хяналт шалгалт, хөндлөнгийн аудитын хяналт шалгалт, Сангийн яам, Татварын ерөнхий газар, АМГТГ болон байгууллагын хяналт шалгалт гэсэн сэдвийн хүрээнд зохион байгуулна.

Гэрчээр дуудагдах албан тушаалтнуудыг зарлахдаа “Эхний өдөр ЗТХЯ-ын газрын дарга Д.Батбаатар, тус яамны хэлтсийн дарга Ц.Нэргүйбаатар, Тээврийн хэрэгслийн хяналт зохицуулалтын алба улсын төсөвт үйлдвэрийн газрын хэлтсийн дарга Ж.Энх-Од, АТҮТ-ийн хэлтсийн дарга Д.Батбаяр, АТҮТ-ийн хэлтсийн ахлах мэргэжилтэн н.Отгонсар, АТҮТ-ийн мэргэжилтэн Э.Цолмон, АТҮТ-ийн дэд захирал Ш.Батсайхан, АТҮТ-ийн мэргэжилтэн Д.Гэрэлт-Од, АТҮТ-ийн хэлтсийн дарга Г.Доржпалам, АТҮТ-ийн тасгийн ахлах мэргэжилтэн Ж.Дамдинпүрэв, АТҮТ-ийн тасгийн дарга О.Энхбат, АТҮТ-ийн мэргэжилтэн Э.Чанзалдулам, АТҮТ-ийн дэд захирал Ц.Эрдэнэчулуун, тээврийн газрын захирал Т.Болдбаатар, АТҮТ-ийн захирал Н.Пунцаг, АТҮТ-ийн захирал, СЕХ-ны дарга П.Дэлгэрнаран, АТҮТ-ийн дарга Б.Гүрсоронзон, АТҮТ-ийн хэлтсийн дарга К.Айдос, ЗТХ-ийн сайд асан А.Гансүх, ЗТХ-ийн дэд сайд асан Х.Ержан, ЗТХ-ийн сайд асан Д.Ганбат, ЗТХЯ-ны Төрийн нарийн бичгийн дарга асан Ж.Бат-Эрдэнэ, ЗТХ-ийн дэд сайд асан Д.Цогтгэрэл, нүүрс тээврийн жолооч Б.Лхагвасүрэн, тээврийн жолооч Ц.Төмөрхуяг, нүүрс тээврийн жолооч Т.Гантогтох, нүүрс тээврийн жолооч Ч.Баянжаргал, жолооч Ч.Ганзориг, жолооч З.Уламбаяр, жолооч С.Батбаяр, жолооч Г.Эрхэмбаяр, жолооч Г.Өлзийбадрах, жолооч Т.Батсайхан, жолооч Ш.Баасанжав, жолооч Г.Нямцэрэн, жолооч Л.Рэгзээ, УИХ-ын гишүүн А.Адъяасүрэн, “Говь транс ложистик” ХХК-ийн эцсийн өмчлөгч,Г.Оюунжаргал,  “NB транс” ХХК-ийн өмчлөгч н.Нандинбаяр, н.Урангуа нар, “Дээдийн говь” ХХК-ийн эцсийн өмчлөгч Д.Зандхүү, “Ургахбаян говь” ХХК-ийн өмчлөгч н.Батбилэг, н.Бат-Эрдэнэ нар, “Тахьдаг хайрхан” ХХК-ийн өмчлөгч Г.Баясгалан, “Өмнийн өмч” ХХК-ийн өмчлөгч Б.Өлзийсайхан, “Урчуул отго” ХХК-ийн өмчлөгч н.Отгонбаяр, ҮСХ-ны дарга Б.Батдаваа, УИХ-ын гишүүн Ш.Адъшаа болон УИХ-ын гишүүн асан Ж.Мөнхбат, Т.Аюурсайхан нар, ложистик компанийн захирал Ц.Амгалан, Гаалийн ерөнхий газрын дарга асан Х.Баатар, Б.Баттөмөр, Д.Цэвээнжав, О.Ганбат, Б.Цэнгэл, С.Пүрэв, Б.Асралт нарыг болон Өмнөговийн гаалийн хорооны дарга Т.Алагаа, С.Наранбат, Ш.Төмөрбаатар, “Гашуунсухайт дахь гаалийн хорооны дарга С.Болдбаатар мөн даргаар ажиллаж байсан П.Сүхбаатар, Д.Даваасамбуу, Б.Батгэрэл, Ж.Дэлгэрсайхан, Б.Даваасүрэн, С.Батдамба, Л.Ганбаяр нарын нүүрсний сонсголд гэрчээр дуудав.

Хил хамгаалан ерөнхий газрын дарга асан, УИХ-ын гишүүн Ц.Сэргэлэн, ХХЕГ-ын дарга асан Ш.Лачинжав, Ж.Бямбасүрэн, ХХЕГ Х.Лхагвасүрэн, О.Нямсүрэн, Хилийн цэргийн 0131-р ангийн 0325-р салбар, Гашуунсухайт боомт Д.Ариунболд, М.Уртнасан, Ц.Цэндбаяр, УИХ-ын гишүүн асан Д.Зоригт, Эрчим хүчний сайд асан Шадар сайд Ч.Хүрэлбаатар, сайд асан С.Баярцогт,  ТӨБЗГ-ын дарга асан Д.Сугар, “Эрдэнэс Монгол” ХХК-ийн захирал асан Б.Энэбиш, тус компанийн үнэлгээний хорооны дарга А.Чинзориг, Д.Уужимсанаа, Ц.Анх-Од, Б.Эрдэнэбаяр, Б.Баярцэцэг, “Норинко” ХХК-ийн өмчлөгч Ху Гуо Цин, ЭТТ ХК-ийн ТУЗ-ийн дарга асан Д.Батбаатар, ЭТТ ХК-ийн гүйцэтгэх захирал асан Б.Ганхуяг, Сангийн яамны ТНБД Ж.Ганбат, ШӨХТГ-ын дарга С.Мөнхчулуун, ЭТТ компанийн ТУЗ-ийн гишүүн Д.Баярбат, “Эрдэнэс Монгол” ХХК-ийн хэлтсийн дарга Ч.Энх-Амгалан, Ж.Чимэдцэрэн, Б.Мөнхзаяа, Э.Тэмүүлэн, Б.Энхбат, Г.Адъяа, С.Ашидмөнх, ЭТТ ХХК-ийн гүйцэтгэх захирал асан Б.Ганхуяг,  А.Чинзориг, Т.Цолмон, Г.Адъяа, С.Амгалан, Ч.Жигжид, О.Хатанбаатар, УИХ-ын гишүүн асан Ж.Мөнхбат, Т.Аюурсайхан нар болон ЭТТ ХХК-ийн гүйцэтгэх захирал асан Д.Ариунболд, Б.Батсайхан, Г.Адъяа, Э.Онон, Ч.Сайнбилэг, Я.Батсуурь, М.Батцэнд, Б.Батбилэг, М.Баяраа, Д.Дамдиндорж нарыг гэрчээр дуудах гэнэ.

2023.12.20-ны өдөр:

  1. Ж.Батбаясгалан, ТТТ ХХК, НИТХ
  2. Ц.Даваацэрэн, ТТТ ХХК
  3. М.Ганбаатар, ТТТ ХХК
  4. П.Амарцэцэг, нягтлан
  5. С.Билэгдэмбэрэл, нягтлан
  6. Н.Жавхлан, Зүүн үйлдвэрийн ерөнхий инженер
  7. Т.Тулгабат, Мэргэжилтэн
  8. Г.Гансүх, Гэрээний мэргэжилтэн
  9. Б.Ганхуяг, ЭТТ ХК
  10. Х.Батсайхан, Ажлын хэсэг
  11. Б.Мөнхбаатар, Ажлын хэсэг
  12. М.Батбаяр, Ажлын хэсэг
  13. Т.Золжаргал, Ажлын хэсэг
  14. Б.Батсайхан, Салбарын шуурхай удирдлага
  15. Ж.Амгаланбаяр, Ажлын хэсэг
  16. Б.Баярцэцэг, Ажлын хэсэг
  17. Л.Баярмагнай, төслийн газар
  18. Х.Баярсайхан, “Навсан” ХХК
  19. И.Аюушжав, Эс Энд Э трэйд ХХК
  20. Х.Чинбат, Чи Эм Эм ХХК

2023.12.21-ний өдөр:

  1. Х.Баттулга
  2. Д.Жаргалсайхан, Барилга инженерийн цэргийн удирдах газар
  3. Б.Отгонсүх, Монголын төмөр зам
  4. Б.Цэнгэл, Монголын төмөр зам
  5. Р.Батсүх, Монголын төмөр зам
  6. О.Батнасан, Монголын төмөр зам
  7. П.Ганхүү, Монголын төмөр зам
  8. Д.Банзрагч, Зүүнбаян төмөр зам
  9. А.Ганбат, ЗХЖШ
  10. Ц.Батзул, СЯ
  11. М.Энхболд, ЗТХЯ
  12. Н.Цэрэнсамбуу, Төрийн өмчийн бодлого зохицуулалтын газар
  13. Р.Бямбаа, Монголын төмөр зам
  14. Б.Энэрэлт, Монголын төмөр зам
  15. Д.Баясгалан, “Бодь групп”
  16. Б.Энх-Амгалан, УИХ-ын гишүүн
  17. А.Ариунболд, Төрийн өмчийн бодлого зохицуулалтын газар
  18. А.Амундра, “Бодь групп”
  19. Н.Удаанжаргал, Тавантолгой төмөр зам
  20. Б.Болор-Эрдэнэ, Тавантолгой төмөр зам
  21. Э.Эрдэнэбат, Тавантолгой төмөр зам
  22. Б.Долгормаа, “Бодь групп”
  23. Б.Эрдэнэбаяр, “Бодь групп”
  24. В.Мягмаржав, “Бодь групп”
  25. Я.Намсрай, Тавантолгой төмөр зам
  26. Д.Долгор, “Соёолон инженеринг”
  27. Б.Элбэгзаяа, УУХҮЯ, АМГТГ
  28. Ч.Цогтбаатар, Эрдэс баялгийн мэргэжлийн салбар зөвлөл
  29. Э.Мөнхзориг, Эрдэс баялгийн мэргэжлийн салбар зөвлөл
  30. С.Майдар, Ажлын хэсэг
  31. Д.Гэрэлмаа, ЗТХЯ
  32. Г.Хоролмаа, БОАЖЯ
  33. Р.Буд, Зам тээврийн хөгжлийн төв, гишүүн асан
  34. Д.Базарсад, Зам тээврийн хөгжлийн төв
  35. Мөнхтуяа, Зам тээврийн хөгжлийн төв
  36. Б.Баярсайхан, ЭТТ ХК
  37. Т.Цогтбаяр, “Бодь групп”
  38. Б.Ганхуяг, ЭТТ ХК
  39. А.Чинзориг, ЭТТ ХК
  40. М.Батбаяр, ЭТТ ХК
  41. С.Ашидмөнх, ЭТТ ХК
  42. Ц.Мөнхтуяа, ЭТТ ХК
  43. Г.Адъяа, ЭТТ ХК
  44. Д.Батбаатар, ЭТТ ХК, ЗГХЭГ

2023.12.22-ны өдөр:

  1. Б.Ганхуяг, ЭТТ ХК
  2. Х.Батсайхан, Үнэлгээний хороо
  3. Д.Уужимсанаа, Үнэлгээний хороо
  4. Т.Цолмон, Үнэлгээний хороо
  5. Х.Золжаргал,  Үнэлгээний хороо
  6. Б.Рэнцэндорж, Үнэлгээний хороо
  7. Х.Энхбат, Үнэлгээний хороо, Үндэсний аж үйлдвэрийн зөвлөл
  8. О.Бат-Амгалан, Үнэлгээний хороо
  9. Ж.Мягмарсүрэн, “Монголиан контракт майнинг сервис”
  10. Б.Жавхлан, Сангийн сайд
  11. Б.Амгалан, Рэйн Клауд
  12. Хасбаатар, “Админерал”
  13. Ц.Лхамжав, “Админерал”
  14. Ц.Чулуунзагд, МАН
  15. Д.Амарбаясгалан, ЗГХЭГ
  16. Э.Амарсанаа, Спэйшл майнинг сервис
  17. Б.Баттулга, Спэйшл майнинг сервис
  18. Б.Батбилэг, ЭТТ ХК
  19. Ц.Батбаатар, “UB Group”
  20. Б.Эрдэнэжаргал, Глобал гөүлд  транс
  21. Ц.Амгалан, Юниверсал сервис
  22. Д.Сумъяабазар, УУХҮ-ийн сайд асан
  23. Б.Батбилэг, ЭТТ ХК
  24. Б.Бат-Эрдэнэ, БОАЖ
  25. Б.Чойжилсүрэн, сайд
  26. Б.Алтанзул, Орчны бохирдлыг бууруулах үндэсний хороо
  27. Г.Адъяа, ЭТТ ХК
  28. Ж.Мөнхбаяр, ЭТТ ХК
  29. Батзориг, албаны дарга
  30. Ц.Даваацэрэн, ТТТ ХХК
  31. Ганзориг, ТТТ ХХК
  32. Мөнхтамга, “Админерал”
  33. Хаш-Эрдэнэ, “Бүрэн минж”
  34. Сод-Эрдэнэ, “Пирамид транс”
  35. Уртнасан, “Арвин хишиг”
  36. Ж.Батбаясгалан, ТТТ ХХК, НИТХ
  37. Ж.Ганбат, Сангийн яам
  38. П.Билгүүн, Татварын маргаан таслах зөвлөл
  39.  С.Наранцогт, Татварын маргаан таслах зөвлөл
  40. Д.Сайнзориг, Татварын маргаан таслах зөвлөл
  41. Э.Алтанзул, Татварын маргаан таслах зөвлөл
  42. Д.Цогтжаргал, Татварын маргаан таслах зөвлөл
  43. Г.Энхжаргал, Татварын маргаан таслах зөвлөл
  44. Г.Алтанзаяа, Татварын маргаан таслах зөвлөл
  45. Л.Энх-Амгалан, Татварын маргаан таслах зөвлөл
  46. С.Цогзолмаа, Татварын маргаан таслах зөвлөл
  47. П.Долгормаа, Татварын ерөнхий газар
  48. Гүнжинлхам, Татварын ерөнхий газар
  49. Ч.Сувдаа, Татварын ерөнхий газар
  50. Б.Халиунаа, Татварын ерөнхий газар
  51. У.Бямбасүрэн, ЭТТ ХК, ЗГХЭГ
  52. П.Өлзийнаран, ЭТТ ХК
  53. С.Наранцогт, ЭТТ ХК
  54. Я.Самбууням, ҮАГ
  55. Г.Баямөнх, “Б Д О аудит”

Холбоотой мэдээ